روش صحیح اندازه گیری فشارخون

اندازه گیری فشارخون
 اندازه گیری فشارخون
اندازه گیری فشارخون

فشار خون  یاBlood pressur  به مقدار فشاری گفته می‌شود که توسط خون در جریان، به دیواره رگ‌ها وارد می‌آید و یکی از علائم حیاتی است. فشار یک مفهوم فیزیکی است، مقصود از فشار اشاره به «قدرت» یک مایع متحرک است. فشار خون در نواحی نزدیک قلب، بیشتر و نسبت فاصله گرفتن از قلب کم تر می‌شود .

اصولاً فشارخون در بخش‌های مختلف سیستم گردش خون متفاوت است. معمول‌ترین روش اندازه‌گیری فشار خون به‌وسیله دستگاه های فشارسنج می باشد .معمولا فشار خون وقتی استراحت می کنید یا خوابیده اید افت می کند، وقتی فعالیت یا ورزش می کنید بالا می رود؛ اما اگر فشارخون بالا باقی بماند طبیعی نیست. …

با افزایش سن چک کردن فشار خون یکی از مهم ترین گام ها برای مراقبت از سلامت قلب است، اما اندازه گیری صحیح فشار خون شاید آن قدرها که به نظر می رسد ساده نباشد. امروزه یادگیری نحوه صحیح گرفتن فشار خون در خانه بسیار مهم است چرا که با این کار می توانید از حملات قلبی و ایسکمی جلوگیری کنید .پزشکان یادگیری نحوه صحیح گرفتن فشار خون در خانه را به افرادی که فشار خون بالایی دارند پیشنهاد می کنند ، با این حال بسیاری افراد این نکات را کاملا نمی دانند و ممکن است در پوزیشنی نا مناسب فشار خون را بگیرند و پاسخ اشتباهی از دستگاه دریافت نمایند . 

نکات مهم در گرفتن فشارخون:

۱.نحوه قرارگیری دست :

زمانی که می خواهید فشار خون خود را اندازه بگیرید، دستتان باید هم سطح قلب قرار بگیرد. اگر دست بالاتر از قلب باشد، فشار اشتباهی پایین نشان داده می شود و اگر دست پایین تر از قلب قرار بگیرد، فشارخون بالاتر نشان داده خواهد شد. به همین دلیل پیشنهاد می شود که دست خود را بطور کامل روی میز بگذارید و همچنین باید دستتان صاف باشد . بنابراین بازو باید صاف ، کاملا روی میز قرار داده شود و در هنگام گرفتن فشار بی حرکت باشد تا نتیجه کاملا صحیح باشد . 

۲.نحوه نشستن :

برخی از افراد روی تختشان می خوابند ، سپس مانیتور فشار سنج را نیز در زیرشان قرار می دهند که این کار کاملا اشتباه است و باید در پوزیشن مناسبی قرار بگیرند و سپس فشار خون را با دستگاه مربوطه بگیرند . باید طوری بنشینید که پشتتان به جایی تکیه کند و پاها روی زمین قرار بگیرند. این بهترین حالت بدن برای خواندن فشار صحیح است. زمان اندازه گیری فشارخون حرکت نکنید و پاهای خود را در یک حالت نگه دارید. عمیق نفس بکشید و آرام باشید.

۳٫ مراقب خوردنی ها ونوشیدنی ها از نیم ساعت قبل از انجام تست باشید 

قبل از انجام تست باید از برخی خوردنی ها و نوشیدنی ها خودداری نمایید چرا که آنها می توانند میزان قند خون را تغییر دهند برای مثال از نوشیدن شربت و نوشابه خودداری نمایید و همچنین لازم به ذکر است که نباید نیم ساعت قبل از تست از هرگونه دخانیات اعم از سیگار و… استفاده نمایید . بنابراین منطقی است که از این محصولات استفاده ننمایید تا نتیجه تست شما کاملا واقعی باشد.

توجه : برای نوشیدن نوشابه توصیه می شود که یک ساعت از تست از آن استفاده نمایید . 

۴٫ لباس مناسب :

 لباس فرد معاینه شونده باید سبک و آستین های لباس به اندازه کافی گشاد باشد تا وقتی آستین بالا زده می شود روی بازو فشار وارد نکند. اگر آستین تنگ باشد و روی بازو فشار آورد، باید لباس را درآورد. آستین تنگ باعث اعمال فشار روی سرخرگ بازویی شده و در نتیجه بطور اشتباه فشار خون پایین تر از آنچه هست خوانده می شود.

۵٫محیط اندازه گیری :

اتاق معاینه باید ساکت و آرام و با دمایی مناسب باشد.

نکته : در اندازه گیری فشار خون بین دست راست و چپ ممکن است اختلاف مختصری وجود داشته باشد؛ اما بهتر است فشار خون در وضعیت نشسته و از دست راست اندازه گیری شود.

۶٫از تجهیزات مناسب و باکیفیت استفاده کنید

همیشه مطمئن شوید که وسایل شما درست کار می کنند. برخی از دستگاه های فشار سنج ممکن است خطای اندازه گیری داشته باشند و اگر با این نوع از دستگاه ها فشارتان را اندازه گیری کنید ، قطعا پاسخ اشتباهی با خطای اندازه گیری به شما خواهد داد . بنابراین دستگاه هایی را که سازمان های معتبر آن را تایید می کنند را خریداری نمایید تا هیچ خطای اندازه گیری نداشته باشند .

دستگاه فشارسنج خودکار B.Well مدل PRO-35 (همراه با آداپن


نکات مهم موقع اندازه گیری فشارخون

– حداقل ۱ تا ۲ دقیقه بین اندازه گیری مجدد فشار خون فاصله بگذارید.

– اگر در اولین اندازه گیری فشار خون با فشارسنج دستی صدایی شنیده نشد، سریعا باد بازوبند را تخلیه کنید و پس از یک دقیقه دوباره اندازه گیری کنید.

– از باد کردن مکرر بازوبند باید اجتناب کرد، زیرا موجب احتقان وریدهای بازویی شده و در نتیجه بر روی میزان فشار خون تأثیر گذاشته و بطور کاذب فشار ماکزیمم را افزایش و فشار مینیمم را کاهش می دهد.

– در افرادی که ضربان قلب نامنظم دارند و فشار خون آنها از ضربانی به ضربان دیگر تغییر می کند، چندین بار فشار خون را با رعایت فاصله زمانی مناسب اندازه گیری کنید.

 -اعداد بدست آمده از فشار ماکزیمم را با هم جمع کنید و متوسط آن را بدست آورید. سپس اعداد بدست آمده از فشار می نیمم را با هم جمع کنید و متوسط آن را بدست آورید. این اعداد به عنوان فشار خون فرد در نظر گرفته می شود.

– در حین اندازه گیری فشار خون با فشارسنج دستی، پیچ پمپ لاستیکی را یکباره باز نکنید. اگر باد بازوبند خیلی سریع تخلیه شود، بخصوص زمانی که تعداد ضربان قلب فرد کم بوده یا ضربان قلب نامنظم است، موجب اشتباه در خواندن میزان فشار خون می گردد.

– اگر بازوبند به اندازه کافی باد نشود، نمی تواند سرخرگ بازویی را مسدود کند. لذا باید به این مسئله توجه شود.

– در افراد پیر، فشار خون باید در هر دو دست اندازه گیری شود. اگر فشار خون در هر دو بازو متفاوت بود، میزان فشار خون بالاتر را انتخاب کنید.

– در افرادی که داروهای کاهش دهنده فشار خون مصرف می کنند، فشار خون را در حالت ایستاده یا دراز کشیده اندازه گیری کنید.

– در خانم های باردار، فشار خون را در حالت نشسته یا به صورت دراز کشیده به پهلوی چپ، اندازه گیری کنید.

منابع: بخش بهداشت و سلامت نمناک/تبیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *