لارنگوسکوپ (حنجره بین) چیست ؟

لارنگوسکوپ از دو کلمه LARYNGO به معنی حنجره و SCOPE به معنی نمایش یا نشان دادن است. و در کل ابزار معاینه حنجره (خشک نای) است .

لارنگوسکوپ (LARYNGOSCOPE) چیست ؟
لارنگوسکوپ (LARYNGOSCOPE) چیست ؟

لارنگوسکوپ برای معاینه حنجره و حلق بکار می رود.و به عبور یک لوله داخل تراشه از نای کمک می کند. این وسیله از یک دسته که دارای باتری هاست و یک تیغه که دارای لامپ نور است تشکیل شده است. هنگامی که تیغه باز شده و برای استفاده در محل قفل می شود، چراغ روشن می گردد.

تیغه ها در شکل ها و اندازه های مختلفی برای تطبیق با نیازهای مختلف موجود هستند. مثلا” برای استفاده در بزرگسالان یا کودکان.


آناتومی حنجره

حنجره قسمتی از راه هوایی است که بین دهان و نای قرار دارد و به عنوان تارهای صوتی نیز شناخته شده است. زمانی که بیمار به تنفس مصنوعی نیاز دارد، یک لوله به نام لوله داخل شونده به بیمار از طریق دهان یا بینی وارد نای میشود. وقتی لوله کاملا” درون نای قرار گرفت پزشک با استفاده از آن زبان را به آرامی به سمت بالا هدایت می کند تا بتواند از درستی مسیر لوله و هدایت صحیح لوله به سمت ریه ها اطمینان حاصل کند.

نحوه کارکرد دستگاه

لارنگوسکوپ شامل یک دسته و یک تیغه است . تعدادی باتری در دسته ان قرار داده شده است. که در برخی انواع آن قابل شارژ هستند. یک لامپ نوری کوچک نیز بر روی دسته یا تیغه قرار دارد. لارنگوسکوپ هایی که لامپ بر روی آن ها قرار دارد، یک مسیر فیبر نوری ظریف از لامپ به انتهای تیغه کشیده شده است. هنگامی که در ناحیه مورد نظر قرار گرفت لامپ روشن می شود.تیغه درون دهان قرار داده می شود. و پزشک می تواند حرکت انتهای تیغه تا رسیدن به حنجره را مشاهده کند. تیغه دستگاه اندازه های متفاوتی دارد که برای افراد بالغ ، کودکان و نوزادان قابل تغییر است . در اکثر مواقع اندازه های مختلف تیغه به همراه یک دسته در یک مجموعه عرضه می شود.

موارد کاربرد

یکی از موارد استفاده از لارنگوسکوپ لوله گذاری است.


انواع لارنگوسکوپ

لارنگوسکوپ ها از نظر ساختار داخلی نور رسانی به دو دسته تقسیم میشود.

  • لارنگوسکوپ استاندارد

در این نوع چراغ روی تیغه قرار دارد.

در این نوع لامپ درون هندل قرار دارد. و نور تولید شده ، توسط فیبرهای نوری که روی تیغه قرار دارند به نوک تیغه منتقل می شود.

مزیت های لارنگوسکوپ فایبر اپتیک نسبت به استاندارد

  1. فیبر نوری را به شدت و تمرکز بیشتری در اختیار پزشک قرار میدهد.
  2. به علت نداشتن اتصالات الکتریکی (لامپ) در هد، این قسمت قابل اتوکلاو می باشد.
  3. به علت نداشتن اتصالات الکتریکی در هد این قسمت آسیب نمیبیند و خراب نمیشود.

تیغه ها تیز از نظر شکل به دو دسته تقسیم میشوند:

  1. تیغه های منحنی
  2. تیغ های صاف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *